10 توصیه طلایی برای حجیم کردن عضله
1)بخورید،زیاد بخورید:

خوردن وعده های غذایی پر کالری مهمترین گام در کسب حجم می باشد.اگر به اندازه کافی غذا نخورید،وزنی هم بدست نخواهید آورد.مسلما" نمیتئانید شبیه یک اسب باشید اما نمیتوان مانند یک پرنده غذا خورد و منتظر حجیم شدن بود.به همین دلیل است که اکثر بدنسازان به منظور افزایش کالری مصرفی و کسب پروتئین و کربوهیدرات کافی،روزانه 4 الی 6 وعده غذایی می خورند و جذب مواد مغذی را در بدنشان افزایش می دهند.حتی می توانید نوشیدن یک محلول پروتئینی را در نیمه شب امتحان کنید تا به رشد فوق العاده عضلاتتان کمک منید.
2)افزایش سدیم:

براورد مواد معدنی یک نقش مهم را در مسئله رشد عضله بازی می کند.بدین صورت که به صورت جزئی،مصرف سدیم روزانه را افزایش داده و به افزایش احتبایس آب کمک می شود.سدیم بیشتر،منجر به افزایش ذخیره کربوهیدرات و جذب اسید آمینه در بدن می شود،همچنان که در افزایش تأثیر عضلات نسبت به انسولین نیز کمک مؤثری است.
3)آب بنوشید:

نوشیدن آب بهترین روش به منظور تکمیل یک رژیم غذایی می باشد.آب مادر طبیعت است و بدون آن زندگی میسر نیست.آب شما را به سمت یک قاعده متعادل صحیح در مورد غذاها،ویتامین ها و مواد وعدنی هدایت می کند.همچنین به بدن کمک می کند تا اکثر پروتئین و کربوهیدرات های موجود در مواد مغزی را جذب کند.
4)استفاده از یک رژیم غذایی گردشی:

به مدت دو هفته،2000 کیلو کالری به برنامه غذایی معمول خود بیافزایید.پس از پایان این دو هفته،به مدت دو هفته همان برنامه معمولتان را اجرا کنید.سپس به تکرار این چرخه به صورت متناوب بپردازید.بدین صورت بدنتان را به تدریج با صرف کالری بیشتر سازگار می کنی،زیرا سازگار شدن با هرچیزی احتیاج به زمان دارد.اگر پس از اجرای این مسئله به نتایج خوبی دست نیافتید،مطمئن باشید که هنوز بدنتا ن با این شیوه رژیمی سازگار نشده،پس به تلاش خود ادامه دهید.
5)کراتین را فراموش نکنید:

کراتین در کسب حجم بسیار به شما کمک می کند،علاوه بر این که هیچ تأثیر جانبی خاصی بر روی فرد مصرف کننده نخواهد داشت،حتی اگر در نحوه مصرف آن اشتباه عمل کنید،تنها چیزی که در مورد مصرف کراتین باید مورد توجه قرار بگیرد،نوشیدن آب کافی در حین مصرف آن می باشد.
6)استراحت:

بعضی ها عاشق استراحت کردن هستند.این علاقه معقولی است.هرکس که به دنبال کسب حجم است،به استراحت احتیاج دارد و بدن به صورت فوق العاده به این تشریک مساعی از جانب شما در زمینه استراحت نیاز دارد.بنابراین سعی کنید،حداقل 8 ساعت استراحت شبانه داشته باشید.
7)فعالیت های آیروبیک را متوقف کنید:

به جهت افزایش حجم نیاز دارید تا به صئرت جدی فعالیت های آیروبیک را متوقف کنید.زیرا شما به حفظ کالری های مرفی خود نیاز دارید و مسلما" این راهم می دانید که حرکات آیروبیک نه تنها به حفظ کالری کمک نمی کنند بلکه آنها را از بین می برد.به خاطر داشته باشید که هر فعالیت فیزیکی،یک تأثیر منفی بر روی عضله سازی دارد.
8)گوشت بخورید:

مصرف تن،ماهیچه گاو،استیک و ... را فراموش نکنید.مصرف گوشت گاو به جهت دارا بودن خاصیت آنابولیکی طبیعی برای افزایش حجم تأثیر بیشتری دارد.
9)به وزنه ها هجوم ببرید:

در صورت عدم تمرین با وزنه هرگز فیزیک مورد نظرتان را به دست نخواهید آورید.منظورم از این حرف انجام لیفت های سنگین است نه اینکه به استفاده از وزنه های اطرافتان بپردازید.همه موارد لازم را در رابطه با اجرای یک لیفت کنترل کنید.کنترل،مسئله مهمی در این رابطه می باشد.از وزنه ای استفاده کنید که بتوانید حداقل 4 تکرار با آن انجام دهید،اما متوجه باشید که تکرارهایتان به بیشتر از 6 عدد نرسد.در رعایت این اصول تقلب نکنید.چراکه تعداد ست زیاد باعث تخریب شدید عضله می شود و برای دوران حجم مناسب نیست.
10)از هیچ چیز و هیچ کس کمک نگیریدخب،این عقیده اکثر متخصصین است...اکثر آنها به استفاده از کمربند،زانو بند،دستکش و یا هر وسیله کمک دیگری اعتقاد ندارند.اعتقاد آنها بر این اصل است که شما باید قادر باشید تا خودتان را مهیای پذیرش سنگینی وزنه کنید و این امر باید بدون کمک هیچ چیز و هیچ کس صورت بگیرد.